Žena, která má můj obdiv

Není tomu dlouho, co jsem poznala jednu vyjímečnou ženu, o které stojí za to napsat. Ta žena má můj veliký obdiv.

Jmenuje se Stáňa Bašatová.

Před 10 lety se jí narodila dcera s vrozenou vadou . Jedná se o Pes equinovarus congenitus neboli vrozenou koňskou nohu.

Neexistovaly žádné ucelené informace na toto téma, a tak založila občanské sdružení Achilleus a první ucelený informační portál www.achilleus.cz, kde byly k dispozici první česky psané údaje o této vadě, o její léčbě a diskusní fórum moderované lékařem-ortopedem. Informace lovila ze zahraničních webů.

Když se Vám narodí nemocné dítě, je to velký nátlak nejen na psychiku. Ale ji tato skutečnost nezlomila. Ona nejen , že se tomu postavila čelem, ale začala pomáhat i dalším rodičům, kteří se ocitli ve stejné situaci. Jde jí hlavně o to, aby rodiny, které toto postižení potkalo , byly co nejlépe informované.

Nožičky postiženého se musí hned po narození v sádře zhruba do 3 měsíců rovnat do správné polohy. Poté přichází na řadu malý operační zákrok . Teprve poté může dítě začít nosit dlahy. Stáňa prosazuje Ponsetiho bezoperační léčbu, vytvořila web www.ponseti.cz.

Pomáhá rodičům od rozhodnutí od potratu, je jim oporou, poskytuje informace a postup léčby. Tohle všechno dělá Stáňa dobrovolně, bez jakéhokoliv nároku na odměnu. Její děti jsou již ve věku, kdy by klidně mohla chodit do práce, ale tohle dobrovolničení a také péče o dceru jsou časově a organizačně natolik náročné, že se tam zaměstnání na plný úvazek zatím zkrátka nevejde, ač by Stáňa velice ráda.

Největší odměnou pro ni je, když ji někdo zavolá a poděkuje jí.
To ji vždy přesvědčí o tom, že má smysl pokračovat a nepřestávat.

Spolu s Lenkou Pytlovou vydaly motivační říkanky pro děti „Básničky pro neposlušné nožičky“ na podporu nošení ortopedické pomůcky u dětí.

A jak že jsme se to my dvě poznaly?

Stáňu mi do cesty přivedlo focení. Ozvala se mi kamarádka s tím, že ji nominovali na Ženu roku.

Focení spěchalo. Během hodiny jsme se dohodly a měly jsme štěstí na úžasné počasí. Stáňa byla z fotek nadšena a zrovna se to hodilo, protože byla požádána z Magazínu pro ženy o fotku k článku.

Bylo mi ctí fotit někoho tak příjemného, skromného a pokorného, jako je právě Stáňa.
Děkuji, že jsem Tě poznala.

Michaela Zemanová
Jsem maminkou 2 dcer a manželkou skvělého muže. Fotografování je pro mne odreagování, vnitřní naplnění a dobíječ baterek. Ráda předávám radost dál v podobě fotek. Miluji dobré jídlo. Nemám ráda lži, přetvářku a nespolehlivost. Více o mně >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů