Naše planeta není na jedno použití

Přesto, že žijeme v moderní době plné vymožeností a všeho možného, doufám, že dnešním lidem není jedno, v jakém prostředí žijí a jaké prostředí tu bude po nás pro naše děti a další generace. Věřím, že nás je pořád hodně těch, co nad tím, než něco vyhodíme, trochu zapřemýšlíme. Každý je na této cestě různě daleko.

Doma třídíme odpad, ale to samozřejmě nestačí. S každým nákupem si uvědomuji, kolik obalů a pytlíků běžný člověk jedním nákupem přináší domů.

V týdnu jsem si s mým Honzou odběhla na chvilku od dětí za kulturou a byli jsme po dlouhé době na koncertě v Lucerně. Jasně, šli jsme si tam hlavně poslechnout a užít Vítkovo kvarteto, ale nedalo mi to, aby moje myšlenky neodbíhaly k tématu šetření naší přírody.

Kolik asi plastových kelímků takový jeden koncert v Lucerně vyprodukuje? Když jsem to tak sledovala, každý, kdo si šel pro další pivko, vyhodil plastový kelímek (kolikrát i na zem, místo, aby se prošel ke koši?! který by stejně minul na cestě k výčepu) aby si nechal do dalšího nového natočit. Nemohl by si každý nosit svůj plastový kelímek a do něj si nechat natočit/ nalít? Ušetřilo by se tím přírodě a myslím, že i uklízečkám. Vždyť je to taková drobnost mít třeba vratný kalíšek nebo svůj kelímek.

Potěšila mě informace, že…

Praha zakáže jednorázové plasty na všech kulturních akcích, které podporuje. Hlavní město nechce plastový odpad na festivalech, které sponzoruje. Na kulturních akcích, na které Praha přispěje dotacemi, se nebude občerstvení podávat v jednorázových plastech. Podmínka začne platit od 1. května letošního roku. Jednorázové plastové kelímky, talířky a příbory budou nahrazeny nádobím ze skla, porcelánu, kovu či vratného plastu.

„Zákaz jednorázových plastů bude platit na všech kulturních akcích, které Praha finančně podporuje individuálními dotacemi a mezi které patří třeba velké hudební festivaly. Většina nádobí poslouží jenom na pár minut, přitom už tu máme daleko šetrnější varianty, třeba vratné kelímky,“ uvedla pro server iROZHLAS radní pro kulturu Hana Třeštíková.

Kéž by toto začalo platit všude, ne jen v Praze.

Jelikož naše planeta není na jedno použití a je nás určitě víc, kteří chceme zachovat ji pro naše děti a další generace…
☘️Protože mi není lhostejné, v jakém žijeme prostředí…

Protože mám kolem sebe podobně smýšlející lidi a vnímám teď nějak víc, že planeta teď více takových POTŘEBUJE – a je třeba tohle téma otevírat a ne nad tím jenom mávnout rukou.

☘️Zajásala jsem, když jsem se dozvěděla, že na Kladně bude otevřen bezobalový obchod ☘️

 Když se spojíme, společně dokážeme změnit hodně!

Proto jsem se nabídla obchodu Vyváženo s jeho nafocením, protože tuto myšlenku je třeba šířit dál a mezi co nejvíce lidí!

Chtěla jsem tak přidat ruku k dílu a šířit dobrou a smysluplnou věc dále.

Více o obchůdku VyVáženo a o projektu, který běží ještě několik dní, najdete zde: https://www.hithit.com/cs/project/5994?fbclid=IwAR34F2SlfmbevntOaGKZ7XW-Y8Db1gw0T54pe6_BoUGLp-U1VC3cr9auYqw

Pokud se podaří splnit, bude mít tým Vyváženo možnost zajistit pro své zákazníky vychytávky jako mlýnek na obilí a vločkovač a budete si tak moci sami namlít čerstvou mouku nebo vločky!

Představte si tu krásu, když si úplně sami umelete z prvotřídních zrn pšenice, žita nebo třeba špaldy svoji vlastní čerstvou mouku, nebo když si sami přímo z ovesných zrn vyrobíte vlastní ovesné vločky. Už cítíte tu vůni čerstvého kváskového chleba? Vidíte to prvotřídní vlastnoručně namíchané snídaňové müsli? Přesně tyto zážitky bychom vám rádi zprostředkovali u nás ve VyVáženo! Abychom mohli tento náš plán zrealizovat co nejdříve, připravili jsme pro vás nové odměny na HITHITu – můžete se stát hrdými adoptivními rodiči mlýnku na obilí nebo vločkovače. S vaší podporou budeme moci tyto cenné pomocníky zakoupit do našeho obchodu okamžitě a vy si budete moci již brzy vyzkoušet práci s nimi u nás na vlastní kůži.

www.hithit.com/cs/project/5994

 

Obchůdek už je otevřen a těší se na své zákazníky VyVáženo

 

 

A jak to v takovém bezobalovém obchodu chodí?

S sebou si prostě vezmete jakékoliv nádoby a pytlíčky, na váze se zváží jejich hmotnost, pak si je naplníte a váha nádoby bude odečtena na pokladně.

Já osobně ujíždím na ořechách a sušeném ovoci, favorit u mě je jednoznačně sušené mango! Potom jsou bezkonkurenční čoko kokosky a mléko, to je lahoda!

Příště zase ochutnám něco jiného, ale už teď je mi jasné, že zase nebudu vědět, co dřív vzít. Je tam tolik lákadel.

Každý si tam přijde na své a to, co by tam člověk postrádal a rád příště našel, stačí nahlásit své přání ochotnému týmu VyVážena.

 

Už jenom fotit ty dobroty byly muka! Protože každá ta nádoba při otevření tak úžasně zavoněla!

Čoko kokosky – ty prostě musíte ochutnat! To je slast!

Čaje, ořechy, semínka, ovesné vločky, polenta, luštěniny, mouky, těstoviny, koření, mléčné výrobky, vajíčka, sušené ovoce, oleje, kakaové boby, čokoláda, čistící a prací prostředky, fair trade káva a mnoho a mnoho dalšího.

Zároveň se tu budou konat různé workshopy a přednášky související s tématem, například 7.5. bude probíhat kurz pečení kvasového chleba.

 

Michaela Zemanová
Mojí vášní je focení. Miluju fotit lidi a skrze fotku jim odhaluji jejich přirozenou krásu. Tam, kde je potřeba, léčím a pomáhám měnit sebekritické posuzování sebe sama. Rozumím ženám, které se nerady fotí nebo se toho z nějakého důvodu obávají a provádím je na cestě, jak být sebevědomé. Jsem autorkou eBooku Cesta ke spokojenějšímu já >> Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Rubriky
  • Nejnovější příspěvky
  • Toužíte po tom mít krásné fotky a objevit svoji skrytou krásu?

    Stáhněte si můj eBook zdarma 10 důvodů, proč odhodit strach a nechat se vyfotit aneb Jak si focení naprosto užít

  • <div class=“fb-page“ data-href=“https://www.facebook.com/radujsezfotky/“ data-tabs=“timeline“ data-small-header=“false“ data-adapt-container-width=“true“ data-hide-cover=“false“ data-show-facepile=“true“><blockquote cite=“https://www.facebook.com/radujsezfotky/“ class=“fb-xfbml-parse-ignore“><a href=“https://www.facebook.com/radujsezfotky/“>Raduj se z fotky</a></blockquote></div>